Biobazén 1. místo

Biobazén 1. místo

Přírodní bazén ze dřeva v zahradě plné vkusu
1.    místo kategorie Biobazén 
Zhotovitel: Ing. Jana Mudrová
Autor projektu: Atelier A57 Zahradní architektura - Ing. Jana a Václav Mudrovi
Místo: České Budějovice
Realizace: březenčerven 2021
Plocha: 21 m2
Přírodní bazén se saunou je ukryt v zadní části menší zahrady, která je však velká svým obsahem. Návštěvníka udiví, zaujme, a hlavně na něj zapůsobí zvláštně poklidnou atmosférou a  kouzelnou směsí pozitivních energií. Nevíte, kde se berou, ale pak uvidíte majitele, kteří přímo září spokojeností a za nimi úhledný bazén, který je vlastně do země ponořená, ze dřeva vyrobená káď. 
Voda v přírodním bazénu je lehce zabarvená. „To dělá to dřevo,“ říká majitelka. Možná i dřevo přispívá k atmosféře klidu a pohody. Dřevěný lem, nad kterým se houpou modré květy česneků a koruny odkvetlých mnohokmenných muchovníků vnáší do zahrady divokost přírody. Schody do vody jsou široké a pohodlné. Káď je celá ponořená, hladina ji přesahuje a mizí pod horním suchým lemem, vystupujícím nad okolní záhony v jednoduchých tvarech, ale s bohatým sortimentem rostlin. Podle majitelů, kteří biobazén nadšeně využívají, bylo jaro kouzelné, plné kvetoucích cibulovin.
Konstrukce a technologie
Těžištěm celé zahrady je sauna s přírodním bazénem. Koupací část byla vytvořena technologií, která navazuje na historii rybníkářství v jižních Čechách. Dřevěné prvky pod hladinou vody totiž přežily staletí. Proto jsme použili k vytvoření koupací vany jedlové dřevo, které známe od nakácené kulatiny až po finální podobu. A další dřevěné prvky se prolínají celou zahradou, jejíž dominantou jsou tři vzrostlé muchovníky, které v létě přirozeně klimatizují, zrcadlí se ve vodní hladině a zároveň vizuálně oddělují vytvořená zákoutí. Tato zahrada byla pro nás velkou výzvou, neboť malý prostor neodpouští žádné chyby.
Základní rozměr: 3,5 7 m
Koupací část: 24,5 m2, hloubka 1,6 m
Biofilmový filtrační systém Hydrobalance se skládá z pláště nebo krytu z náhodně uspořádané struktury vyrobené z polypropylenu a polyamidu, která obklopuje filtrační rouno z minerální vlny. Uvnitř filtru je odtoková a sběrná trubka. Filtry jsou zasypány promytým bezfosfátovým štěrkem o zrnitosti 4/8 a 16/32 pro udržení optimálního pH 8,4 a jsou částečně překryty rostlinným substrátem. Voda je nasávána přes filtry a poté čerpána na opačnou stranu biobazénu pomocí čerpadla, odkud se vrací  zpět do bazénu pomocí chrliče. Vytvoří se tak povrchový proud, který plovoucí hrubé nečistoty (listí, okvětní lístky apod.) transportuje do skimmeru, kde je lze snadno odstranit např. pomocí podběráku. Celý filtrační systém je založen na principu mechanického a biologického čištění vody. Přírodní bazény (biobazény) jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku.  Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie. Činností mikroorganismů přichycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,010 mg/l.  Biofilm postupně narůstá na povrchu biofiltru a musí být pravidelně odstraňován. Biobazény vyžadují pravidelnou údržbu, která spočívá ve vysávání dna a čištění biofilmového filtru. Vzhledem k tomu, že jsou biobazény většinou vybudovány ne menší ploše, není údržba časově příliš náročná a lze ji částečně automatizovat.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie