2024

Biobazén v zahradě zrcadlení dvou světů

Biobazén v zahradě zrcadlení dvou světů

1.    místo 

Zhotovitel: Landeco Ing. Pavel Hofman
Autor projektu: Landeco Ing. Pavel Hofman
Další zhotovitelé: Green engineering s.r.o. – technologie biologické filtrace, hydroizolace, podhladinová lamela
Martin Menšík – dřevěná terasa
R.A.M. STEEL  - ocelová konstrukce
Místo: Malšice
 

Zrcadlení dvou světů
Když se otevřou dřevná vrata původního jihočeského statku, objeví se cesta dlážděná žulovou kostkou, která je jakousi demarkační linií dvou světů. Tím prvním jsou hospodářské objekty, kůlna, garáže, stodola a vrata do dalších prostor. Výškové rozdíly jsou dorovnány kamennými zídkami lemujícími záhony trvalek, běžící přesně a přísně a nedbají, když se jim do cesty postaví kámen. Prostě jej pohltí do své přesnosti. Tady vládne kámen. Druhému světu vládne beton. Je to moderně vybavený dům se sezením pod mohutnou střechou terasy lemovanou zvýšenými záhony z litého betonu, designové květináče a skleník. Za ním je šikovně ukrytý pracovní pult pro přesazování rostlin, záhon s rajčaty a o kousek dál okurky. Mezi terasou a skleníkem, v mlatovém povrchu, jsou zvýšené záhony se zeleninou a bylinkami, ale rostliny se potulují všude kolem a trousí se mezi dlaždicemi. Za kouskem trávníku je rozsáhlá paluba, do které je integrovaný bazén. Jednoduchý obdélník, jako by to byl jen další záhon. Lehátka lákají k odpočinku a schody patrné pod hladinou k sestoupení do vody. Klidná voda zrcadlí okolní střechy, koruny stromů a nebe. Zrcadlení vody inspirovalo k myšlence vytvořit ještě další iluzi - pomocí skutečných zrcadel opticky zvětšit prostor, otevřít ho, posunout zahradu ještě dál.

Technické řešení
Přírodní bazén (biobazén) je umístěný ve dvoře jihočeského statku, který plní funkci jednak privátní zahrady pro rodinu, tak i částečně funkci provozovny firmy Landeco s.r.o. Biobazén má tvar obdélníku o rozměrech koupací zóny 5 x 3 m, ke které přiléhá nika pro krycí lamelu a skimmerové jezírko. Půdorys celé stavby pokrývá společná základová deska uložená v hloubce 1,5 m, tloušťka desky  je 20 cm, z  armovaného betonu B20 a kari sítě 8x100 x100 mm. Stěny všech komor jsou vyzděné ze ztraceného bednění tloušťky  25 cm, armatura 8 mm drát, beton B20. Hydroizolace je z PVC jezírkové fólie tl.1,5 mm, barva tmavá šedá. Úprava vody probíhá přes biofilmový filtr Hydrobalance (10+2) filtrační jednotky, který je svou konstrukcí rychlou filtrací s nárůstem biofilmu. Cirkulace vody je umělá – čerpadlem umístěným ve skimmerovém jezírku. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes sběrač hladiny – skimmerovou klapku a rovněž dostatečný styk biodegradačních bakterií na povrchu štěrků s protékající vodou systému. Cirkulace je zajištěna jezírkovým čerpadlem Oase Aquamax Eco Premium 12000 12 V, provoz 24 h/den, spotřeba 90-100 W. Výtlak vody je veden do nerezového chrliče v čele biobazénu, chrlič je krytý dřevěným obložením. Osvětlení zajišťují 2 stěnová svítidla LED 15W RGB. Technicky zajímavým prvkem biobazénu je lamela umístěná v nice pod terasou mezi koupací zónou a skimmerovým jezírkem. Lamela je typologicky v kategorii "solární" - tj. ze spodní části černá, barva povrchu dle volby investora.

Péče
Bazénovou síťkou je nutné průběžně odstraňovat z hladiny plovoucí nečistoty, a to zejména z okrajů biobazénu a za skimmerovou klapkou. Rovněž je nutné odstraňovat potopené organické nečistoty a uhynulé živočichy. Minimálně tři až čtyřikrát ročně je nutno odstranit ze dna koupací zóny případné odumřelé části rostlin a potopené nečistoty. Po 6 až 8 týdnech je potřeba provést proplach systému Hydrobalance, tak, že systém na 72 hodin vypneme a poté provedeme vypláchnutí uvolněného biofilmu mimo jezírko. Filtr Hydrobalance se doporučuje hnojit od dubna do září 1x měsíčně speciálním hnojivem Filtercraft jaro a Fitercraft léto, které neobsahuje fosfor, je složeno z N, K, Mg a podporuje množení a účinnost filtru. 

FOTOGALERIE
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

Biobazén v krajině u hřebínkového splávku

Biobazén v krajině u hřebínkového splávku

2.    místo 
a  Zvláštní ocenění za výzkum, inovátorství a vývoj technologie pro přírodní bazény

Zhotovitel: Atelier A57 s.r.o.
Autor projektu: Ing. Jana a Václav Mudrovi
Místo: Myslov
 

Umístění biobazénu je vcelku netypické. Vodní plocha není navázána na dům, ale naopak je respektováno, že se jedná o krajinnou zahradu a při umisťování biobazénu se zohledňovaly výhledy a návaznost na okolí tak, aby pohledy z různých částí biobazénu skýtaly vždy něco nového, zajímavého a také proměnlivého. Nestavíme biobazén jako samostatnou stavbu, ale vždy musí logicky komunikovat a navazovat na okolí. Mírně svažitý terén předurčil dílo k vytvoření dvou etáží. Hlavní prostor je přírodní bazén, na něj navazující terasa, trvalkové výsadby a sauna s terasou. Druhá etáž je prostor kolem ohniště, které je propojeno s biobazénem schody. Tento biobazén je součástí celého relaxačního komplexu, který tvoří nejen okolní výsada, ale také pobytová terasa, sauna s terasou na lehátka či cvičení, ohniště a také schody k ohništi, které jsou vhodné i k posezení. 

POUŽITÉ MATERIÁLY A KONSTRUKCE
Převažujícím materiálem je dřevo ve formě trámů, konstrukčních hranolů a terasových prken. Jelikož se jedná mimo jiné o ukázkový biobazén, najdeme zde jedlové dřevo na konstrukci biobazénu, modřín na terasách, dubové řezivo pro terasy a levitující nášlapy ve vodě a na schodnice v bazénu a poslední dřevinou je borovice na terase u sauny. Dalším materiálem je kámen, získaný z demoličních prací budov na pozemku, využitý na nášlapy a komunikace kolem biobazénu. Hydroizolace je zajištěna EPDM folií o tl. 1 mm ze syntetického kaučuku, která se vyznačuje průtažností až 300 % a vysokou odolností proti UV záření, při čemž deklarovaná životnost je až šedesát let. Pod hydroizolací je rozložena geotextilie 2 x 500 g/m2. Biobazén je tvořen z jedlového dřeva lokálního původu. Kvalita dřeva je kontrolována již na pile, požadované řezivo je dovezeno do dílny A57, kde jsou výsledné díly sestaveny. Samotnou konstrukci tvoří hranoly spojené pery na rybinový spoj a svázány vaznými trámy ve dvou řadách. Zásyp konstrukce je tvořen štěrkem o fr. 0/4. Je důležité dokonalý obsyp tak, aby nevznikaly kapsy a nedocházelo k úniku vody. Na této realizaci byl vytvořen atypický výtokový prvek ze dřeva a odizolován EPDM fólií. Přes vodní prvek je vytvořen přechod a mělká část, která slouží jako pítko pro včely a ptáky.
 
VODA 
Nejzásadnější elementem pro kvalitu a čistotu biobazénu je vstupní voda. Zde byl proveden rozbor vody a kvalitou vyhovovala voda z řadu. Voda ze studně nevyhovovala kvůli obsahu bakterie Escherichia coli a obsahu fosforu, který šestinásobně překračoval doporučenou maximální hodnotu ze „Standardů“. Voda se dopouští vždy, když je větší odpar, který se pohybuje v rozmezí 0,5-1,5 cm za den. Vstupní voda byla napuštěna přes bioaktivní filtr, který je schopen poutat rezidua léku, pesticidů, chlor a jeho sloučeniny, většinu látek organického původu, těžké kovy, trihalometany … Bioaktivní litr se musí měnit každých šest měsíců. Odpadní voda vzniklá při čištění biobazénu je odváděna do jímky a následně využívána pro zálivku v zahradě. Přeliv přebytečné vody je řešen odvodem potrubím do retenční nádrže na dešťovou vodu. V biobazénu je používána filtrace Natural Based Aqua Filtration - mechanický a biofilmový filtr. Vstupní skimmerová část je tvořena mechanicko-biologickým předfiltrem, kde dochází k vyčištění vody od hrubých až po jemné částice. Přetokem voda putuje do mineralizačního filtru, který upravuje pH vody. Na všech částech filtru se vyskytuje biofilm. Celá filtrace je obohacen o vzduchování. Pro oběh vody je použito oběhové čerpadlo Oase Aquamax Eco Premium 12000 12 V. 

MĚŘENÍ
Velmi důležitou součástí je měření hodnot v biobazénu, které pomáhají realizátorům pochopit procesy, které se v biobazénu dějí a odstranit možné problémy s kvalitou vody. Měření probíhá každou vteřinu a celé měření je 1*za 15 minut odesláno na cloud. Z měření jsou sestavovány grafy hodnot, které možné denně či zpětně kontrolovat. Měření obsahuje měření teplot, vodivost, průtok a dobu, kdy je systém zapnut a vypnut.

ÚDRŽBA
Biobazén funguje jako soustava dvou částí. Užitková – zóna na koupání a regenerační část. Cirkulace vody je umělá – čerpadlem umístěným ve skimmerovém jezírku. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes sběrač hladiny – skimmerovou klapku a rovněž dostatečný styk biodegradačních bakterií na povrchu štěrků s protékající vodou v systému. Cirkulaci vody zajišťuje úsporné čerpadlo, pomocí kterého vytéká cirkulovaná voda přes chrlič. K zajištění kvalitní a čisté vody v biobazénech je nezbytná pravidelná údržba. Ta se skládá z jednorázových zásahů a z činností periodicky se opakujících. Biobazén může mít celoroční provoz, pokud je ale na zimu vypnutý systém filtrace, je nutné jeho zprovoznění při teplotě vody 12 stupňů. Po šesti týdnech od spuštění systému je nutné udělat odstávku filtrace na dobu 72 hodin. V systému měření je zaznamenána odstávka - datum a délka. Následně dojde k vyčištění mechanicko-biologického filtru, pročistí se předfiltr, vysají se hrubé nečistoty a sedimenty. K potrubí, které slouží k tlakovému vzduchovému proplachu, se připojí kompresor a vysavač a dojde tak k pročištění mineralizačního filtru. Tento proplach se dělá pouze 2 x ročně, na začátku a na konci sezony. Mezi čištěním, zhruba 1 x týdně, je vhodné zkontrolovat a vyčistit předfiltr hrubých nečistot a použít robota, který sbírá nečistoty na dně koupací části, doporučujeme jej používat v kombinaci s vysavačem. Po čištění je nutno doplnit vodu, která byla během údržby vypuštěna. Při větším množství nečistot, např. na jaře, kdy je vyšší výskyt pylu, je možné interval čistění snížit na 4 týdny. Pokud dojde k výpadku elektřiny, systém to dokáže zaznamenat a upozornit provozovatele na nutnost proplachu filtrace.

FOTOGALERIE

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

Biobazén pro kondiční plavání

Biobazén pro kondiční plavání

3.    místo 

Zhotovitel: Gabriel s.r.o.
Autor projektu: Studio reaktor, s.r.o.
Místo: Černošice
 

Tak plav 
Biobazén dlouhý osmnáct metrů je dominantou pobytového prostoru. Už při prvním pohledu je vidět kde končí vize architekta a začíná improvizace zahradníka. Dům má jasný, kompaktní půdorys a vůči vstupu se ukazuje svojí nejkratší stranou s venkovním sezením. Sezení je za vodou stejně jako chodník. Se zahradou je propojeno mostkem, mohl by být padací. Tak trochu to vypadá jako hrad s vodním příkopem. Přírodní bazén svou délkou opravdu slouží pro kondiční   plavání. Je dominantou pobytového prostoru a zahradu mírně odsunuje na vedlejší kolej. Zahrada bohužel nectí vyšší kompoziční cíl, nedoplňuje dům a je jen zelení, která se snaží oddělit souseda.

Technické řešení
V biobazénu se lidé koupou v měkké chemicky neupravené vodě. Čisticí systém je založen na vytvoření chemicko-biologické rovnováhy s nízkým obsahem prvků, které podporují růst řas a sinic (dusík a fosfor). Koupací zóna o ploše 122 m2 je ohraničena umělým rozhraním s minimální hloubkou 2 m. Samostatné skimmerové jezírko využívá systému biofilmových filtrů Hydrobalance. Čistící část je zakryta třemi segmenty z tropického dřeva, které se dají odklápět.
Cirkulace vody je umělá pomocí čerpadla umístěného mimo koupací zónu biobazénu. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes skimmerovou klapku do filtrační zóny, odkud je voda odváděna zpět do koupací části.
Základní funkcí, kterou zajišťují rostliny v břehové zóně o ploše 15 m2, je estetická. Čištění vody napomáhají rostliny pouze jako úkryt pro zooplankton, který pomáhá filtrovat vodu. Rostliny jsou vysazeny do speciálního substrátu, který zamezuje uvolňování živin do vody a zároveň pomáhá v růstu rostlinám. V této části je proudění omezeno a hladina by postupem času měla zarůst vegetací, takže občasný výskyt řas na bázi rostlin nebude viditelný. Zajímavým prvkem je řeka z kamínků s přelivem osázená lekníny. 

FOTOGALERIE

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

Koupací jezírko se studnou

Koupací jezírko se studnou

Cena Oase
a Čestné uznání za technické provedení díla


Zhotovitel a autoři projektu: Ing. Martin Szotkowski, Ing. Zuzana Szotkowski
Místo: Újezd u Průhonic

Realizace: 2023
Plocha hladiny: 28,3 m2
Plocha hladiny průtočného žlabu: 2,7 m2
Objem: 28,3 m3
Hloubka koupací části: 1,93 m
 

Na konci dvora
Koupací jezírko se nachází u nově dokončeného, ještě neobydleného domu, který vznikl rekonstrukcí starého statku. Pro zahradu mnoho místa nezbylo, jen plocha poloviny dvora, který se na konci mírně rozšiřuje. Sem se vešlo nejen koupací jezírko, ale také sauna, sprcha, kryté sezení. Nejsou zde daleké výhledy, panoramata krajiny nebo rozlehlá pole, ale to nevadí. Místo splňuje vše, co potřebuje rodina nebo malá společnost pro pobyt v úzkém kruhu. Část jednolitých šedých ploch je v kontrastu s nasucho seskládanými kamennými zídkami. Jako dynamický prvek působí voda vytékající ze šedé stěny a také běžící kamennou kaskádou. Všechny stavební prvky jsou účelně seskládány a provedeny ve velmi dobré kvalitě. Jen použité materiály se trochu hádají, ale pozitivní je, že kámen je místní, ze zbořených objektů. Dominuje stará studna s pumpou na betonové skruži, která je jen snad zbytečnou vzpomínkou na dnes už zapomenutou funkci.

Konstrukční a stavební řešení
Stavba jezírka je navržena ve dvou výškových úrovních. Nižší koupací část je založena na základové desce. Stěny koupací části tvoří ztracené bednění tl. 20 cm. Výška hladiny koupací části je 1,93 m. Na koupací část navazuje mělká zóna šířky 1 m, která má hloubku  0,43 m. Na přechodu mezi koupací částí a mělkou zónou je osazen dubový hranol.
Hydroizolační vrstva je tvořena horkovzdušně svařovanou folií ALKORPLAN 35254. V rohu koupacího jezírka je vyvýšená technická nika zaklopená terasovými prvky sibiřského modřínu a průtočný žlab. Technologicky se jedná o dva samostatné okruhy.  V prvním okruhu se voda skrz   hladinový skimmer a vpusť na dně koupací části dostává do filtračního zařízení OASE - BioTec ScreenMatic Set 60000 NEW. Voda se vrací gravitačně výtokem do přilehlého potůčku. Druhý okruh řeší průtok vody výše usazeným žlabem. Poháněn je čerpadlem OASE - AquaMax Eco Premium 12000 12V, které je instalované v nižší části jezírka. V technické nice je umístěna filtrace, čerpadlo prvního okruhu  a manuální dopouštění.

Osázení
Kromě filtrace pomáhají odbourávat živiny i vodní rostliny. Na okrajích jsou v kačírku vysazeny puškvorec obecný, orobinec širokolistý, kyprej obecný, kosatec žlutý, prustka obecná. Na mělkou pobřežní zónu navazuje výsadba trvalek a z druhé strany listnaté keře.

Údržba
Aby se zabránilo zhoršení kvality vody, je nutné průběžně mechanicky síťkou odstraňovat plovoucí nečistoty, případně nečistoty usazené na dně a odumřelé části rostlin. Několikrát ročně je potřeba pomocí bazénového vysavače odsát nečistoty usazené na dně. Minimálně jednou týdně je vhodné zkontrolovat naplnění hladinového sběrače a pravidelně kontrolovat stav hladiny. Voda bude případně mechanicky dopuštěna ventilem v technické nice. 
Před zimou budou mechanicky odstraněny odumřelé částí rostlin a vyčištěny skimmery. Před zazimováním technologické části bude odpojena elektřina a čerpadlo okruhu jedna umístěné v technologické nice bude rozebráno a vyčištěno. Čerpadlo okruhu dvě je umístěné přímo v nádrži v dostatečné nezámrzné hloubce. Filtrační zařízení OASE - BioTec ScreenMatic Set 60000 NEW bude vyčištěno a vypuštěno.

FOTOGALERIE
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

Koupací jezírko s kořenovou čistírnou

Koupací jezírko s kořenovou čistírnou

Čestné uznání za kompoziční začlenění koupacího jezírka do zahrady

Zhotovitel a autor projektu: Filipendula s.r.o. – KOŘENOVKY
Architektonické řešení: Ing. Lenka Táborská, Atelier Flera
Místo: Zdíkov
 

Technické řešení
Nádrž je vyhloubená do rostlého terénu, na hutněnou pláň a pískové lože byla nainstalována geotextilie chránící hydroizolaci z polyetylénové fólie tloušťky 1,0 mm připravená v jednom kuse na míru jezírka. Fólie je na dno a stěny uložena za pomoci skladů. V litorálních zónách je geotextílie uložena i nad hydroizolaci.
Obvod hluboké části je tvořen dřevěným trámem, který brání sesunutí oblázků z litorální zóny do hluboké části. Mola ze sibiřského modřínu jsou ukotvena ke konstrukci hluboké zóny a k základové konstrukci na břehu. Nucený oběh vody v jezírku je zajištěn skimmerem připojeným k filtračnímu čerpadlu Oase Aquamax Eco Premium 16000, potrubí od skimmeru zpět do jezírka je vyústěno v litorální zóně na druhé straně jezírka přes kameny.  Voda je čištěna přes kořenovou čistírnu, kdy je voda nasávána z jezírka povrchovým sběračem nečistot do čerpací jímky, kde jsou mechanické nečistoty zachyceny ve filtračním koši. V jímce je umístěno čerpadlo pro výtlak vody na vertikální filtr osázený mokřadními rostlinami. V kořenové čistírně dochází k biologickému odstraňování živin a okysličování vody, která je shromažďována na dně a odtéká zpět do jezírka potrubím. Kořenová čistírna neslouží k čištění splaškových nebo jiných odpadních vod. Technologii oběhu vody v jezírku je možné provozovat při teplotách nad 0° C. 

Kořenová čistírna (vertikální filtr)
Náplň kořenového pole o ploše 6 m2 a hloubce 0,95 m  je tvořena praným drceným kamenivem různých frakcí, na němž je uloženo rozvodné potrubí vertikálního filtru zasypané praným drceným kamenivem o tloušťce 40 mm. Potrubí má hlavní větev a odbočky z perforovaného potrubí. Odbočky jsou vedeny od hlavní větve střídavě, vždy jedna nalevo a jedna napravo. Perforace potrubí je v úsecích po 250 mm, průměr otvorů je 8 mm. Perforované sběrné potrubí je umístěno u dna na konci kořenového pole. Ve vertikálním filtru je udržována hladina vody o výšce 300 mm. Na spodní štěrkové vrstvě je uloženo provzdušňovací potrubí, jehož horizontální část je perforovaná a obsypána praným drceným kamenivem. Na obou koncích je vyvedeno vertikální potrubí nad horní líc vertikálního filtru. Kořenová pole jsou osázena mokřadními rostlinami. 

Údržba a kontrola technologií
V rámci údržby je třeba pravidelně odsávat kal ze dna hluboké koupací části a sbírat nečistoty na povrchu hladiny (ve skimmeru). Odsávání sedimentu v litorální zóně a přilehlých šachtách se provádí dle potřeby, minimálně  jednou ročně. Jezírko je třeba po 5-8 letech vypustit a důkladně vyčistit (ideálně mimo vegetační období). Dále je třeba kontrolovat množství sedimentu ve vertikálním filtru  – při zanesení (při oslabeném průtoku filtrem, přibližně po 10 letech) bude třeba substrát vyměnit nebo vyčistit. V jezírku je vhodné čistit kluzké povrchy (dřevěný trám, kameny) od biofilmu (dle potřeby, např. koštětem). Na jaře (předjaří) se suché části mokřadních rostlin posekají a zkompostují.

FOTOGALERIE
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

Partneři

Partneři

Děkujeme partnerům letošního ročníku soutěže:

 

Generální partner:

 

Hlavní partner:

 

Partneři:

  

 

Fotogalerie